The Electro-Voice ELX200-12SP is a 12-inch powered subwoofer delivering up to 1200W through a high-efficiency Class-D amplifier, producing a peak SPL of 129 dB. Featuring QuickSmartDSP with 5 customizable presets and wireless control via the QuickSmart Mobile app, it offers professional-grade sound shaping and monitoring. Its compact, durable wood enclosure with integrated pole mount and handles makes it ideal for both portable and installed sound applications.
| ASIN | B0751MTB39 |
| Additional Features | Portable |
| Antenna Location | Music |
| Audio Driver Size | 12 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Multi-channel |
| Best Sellers Rank | #22,881 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #5 in Studio Subwoofers #20 in Stage Subwoofers |
| Brand | Electro-Voice |
| Built-In Media | Subwoofer only |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Auxiliary |
| Control Method | App |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 106 Reviews |
| Enclosure Material | Wood |
| Global Trade Identification Number | 00800549826785 |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 17"D x 21"W x 20"H |
| Item Type Name | Powered Speaker Cabinet |
| Item Weight | 53 Pounds |
| Manufacturer | Electro-Voice |
| Material | Wood |
| Model Name | ELX200-12SP |
| Model Number | ELX20012SPUS |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Audio Channels | 1.0 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Series Number | 200 |
| Speaker Maximum Output Power | 1200 Watts |
| Speaker Size | 12 Inches |
| Speaker Type | Subwoofer |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wireless |
| Subwoofer Diameter | 12 Inches |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| UPC | 800549890601 800549826785 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 3 years. |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Woofer Diameter | 12 Inches |
M**Y
thump thump
This is badass, great thundering sound
V**N
Tight bass
The bass is tight. Perfect matching with EV Everse 8 at 150 hz
H**O
powerful subwoofer
G**Z
Gets the Job done!
M**Y
Great speakers
Perfect
A**R
I made the right decision of purchasing EV again
I am a fan of Electro-Voice since many years ago, even though before making the investment I searched a little bit in the sub woofer market to figure it out about prices, technology, etc.. I found that the ELX200-12SP 12" fit pretty much okay for my in-house surround system. Once installed the bass filled the whole room with an outstanding sound quality without being overwhelming. The sub came with an app which can make very easy to control the volume and some other functions via Bluetooth. For those looking for a quality sub-woofer for being used in your house or small venue the 12'' inches is more than enough, otherwise I recommend to scale up to 15" or 18".
M**L
Excellent with one big caveat
Wow… punchy bass, really good response down to 50 hz, and useable below (just quieter). Lightweight (actually weights about 45lbs, specs are off), is so compact that it is easier to carry than other bigger subs. I find it easier to move than Bose Sub1 due to 2 handles. I’m using it for jazz and jazz funk organ, and it sounds great for acoustic bass. It’s not going to hit super heavy, but it’s a 1200W peak 12” sub. I A-B’d it directly to a Bose Sub1 and it has much more even response, punchier/ faster, may more volume and just more musical sounding to my ears. The bluetooth app is super useful with selectable low pass filters/ and modes to really craft your sound, and also adjust level. One BIG negative in my opinion: NO BUILT-IN CROSSOVER. It just has a low pass filter for the sub, and is designed to be used with tops that have built-in high pass filters, or an external crossover device. So, if you don’t have tops that have HPF or an external crossover, I would not recommend this. I am using it with RCF TT515A’s and it sounds great. They have a 90hz HPF option. It’s not quite as useful with my RCF HD-10A, which doesn’t have a HPF. (Taking low frequencies out of the tops makes them sound way better and also frees up a lot of extra power for them).
S**N
Great sub! No regrets!
Ev 12" sub is a compact sub easy to carry with big sound! Sounds amazing with my Everse 8! I will be purchasing a second!