The SAMYANGSYIO14AF-E 14mm F2.8 Full Frame Auto Focus Lens is designed for Sony E-Mount cameras, featuring advanced UMC anti-reactive coatings, three aspherical elements, and two ED elements for superior image quality. With a robust aluminum alloy housing and a wide aperture range, this lens is perfect for capturing breathtaking landscapes and architectural shots.
| ASIN | B074V6V4KW |
| Best Sellers Rank | #204,570 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) |
| Brand | Samyang |
| Built-In Media | case, instruction manual, lens, lens caps, warranty |
| Camera Lens | 7 |
| Camera Lens Description | 7 |
| Color | Black |
| Compatible Camera Models | Sony E-mount cameras |
| Compatible Camera Mount | Sony E |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 312 Reviews |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Focal Length Description | 14 mm |