The Orion XTR2500.4 is a high-performance 4-channel Class A/B amplifier delivering 2500W RMS with 2/4 Ohm stability. Featuring adjustable high and low pass crossovers, bass boost with phase shift control, and a MOSFET power supply, it offers precise tuning and powerful, distortion-free sound. Compact and built with a durable heatsink, this Korean-made amp includes a remote bass knob for on-the-fly adjustments, making it a top choice for audiophiles seeking premium car audio performance.
| ASIN | B00DDYIMVY |
| Best Sellers Rank | #69,934 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #262 in Car Multichannel Amplifiers |
| Brand Name | ORION |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (786) |
| Global Trade Identification Number | 00818550013407 |
| Item Dimensions | 9.3 x 21.3 x 2.5 inches |
| Item Weight | 21.4 Pounds |
| Manufacturer | Orion |
| Material Type | Metal |
| Maximum Supply Voltage | 16 Volts (DC) |
| Model | XTR2500.4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Output Power | 2500 Watts |
| Package Type Name | box |
| Specification Met | Automotive Electrical Standards, Automotive Power System Standards |
| UPC | 818550013407 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
| Warranty Description | 1-year manufacturer limited warrenty |
S**S
EXTREMELY SATISFIED! (Updated year or so later)
Took a while for tolerable temperatures 2 run this fantastic piece of engineering in the ride but worth the wait after initial testing. It runs my 4 components beautifully! Never getting rid of it! Still waiting for my monoblock and eventually my 2 batteries to replace my temporary battery but the fact that I can get by happily with the components ran off the first two channels and temporarily run my sub @4ohms bridged keeps the smile on my face till I can complete my project. Great great piece of engineering. (Updated Commentary) Has handled two winters with ease. Had originally ran the1st 2 channels for the front n rear components and the single 10 until I got a monoblock. After monoblock was purchased I got 2 run my components on each channel finally. After testing what worked best (high pass or full range) I figured out what I was satisfied with. Utilizing the dsp on the head unit I will not settle for any other 4 channel. I cannot wait to order 2ohm 6.5" with 1" tweeter components that carry 2ohm load for the fronts & rears now that I have finished upgrading the subs. This amp is a beast even if you part it out for half highs/mids and other half bass. Just make sure you utilize the high & mids down as low as 2ohms (in my case average of 208watts @13.6volts) and mono 4 ohms bridged (750 watts rms).
S**L
Hands down. A very powerful amplifier
I had no problems installing to my custom box. It is powering 3 12" Kicker L7's at 1.39 ohms. I already had 1/0 ofc power wire with 2 battery's in a 2007 suburban. To date this is the loudest system I have ever had. Every person that I had sit in the vehicle could not believe how load it was. So a really great amp. The con is going to be the remote bass knob. This knob is very cheap. Mine was completely destroyed with the knob coming out of the housing. The bass knob was replaced by seller through amazon and received it very promptly. The knob I received was this one https://www.amazon.com/gp/product/B07J2QXBB2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 I have verified that it will work with the original wire or the wire that comes with the aftermarket knob. I am getting some feed back from the amp to the subwoofers while the volume is completely turned down. It seems to only be noticeable when driving so will need to narrow it down. The amp before this was a 1500 watt Kicker and had zero bass noise when volume off. If your going to use a bass knob buy one while your ordering this amp. would definetaly purchase this amp again.
L**.
Great little amp
X**B
Great amp with a few small issues
K**D
Not exactly whatโs pictured
D**S
It's Orion... so, there's that. Korean board!
Haven't hooked it up yet but... it's clearly awesome lol. I'll update after I hear it on my hcca 152. I'll give it 5 stars on shipping time, condition of box/item ect. So far, so good. Update: 5/21/2018 - AMP IS STILL A BEAST! Definitely does every bit of rated power and then some by ALOT. I have it wired to 1ohm on a HCCA 152 in box tuned to 32hz 4cf. 250amp alt, xs power D5100 in back and 80ah agm under the hood. All 1/0 wire. Beating hard af. I have some videos on my YouTube channel for any who care to see how it performs. YouTube channel is "BaSsAhoLic" mostly car audio stuff. Single cab f250(work truck beater) with a ridiculous amount of time and money put into the sound system lol. It's just how I roll.
X**X
ordered this amp but got the next size up!
bought this am about 3 months ago and its worth it.. but it was out of stock . so he sent me a xtr2500 amp instead!! woot woot!! (2500.1d) 1050 at 4 ohms-1600 at 2 ohm and 2500 at 1 ohm, all at 12.5 volts! nice man very nice!! i guess i caught him at the right time ot get one. i cant find that model number anywhere on the net but i have one!! its not the old one it is the xtr like the one shown. he said it was a newer model. its not on orions website also. ( its never updated anyhow) i have some xtr pro subs from orion and you only see the regular xtr now. not the pro. but anyhow. its a nice amp. buy it. sound is good and clean . the bass nob is NOT a bass knob, its a remote gain control.even better! adjustable phase for subs not a 0-180 switch bass boost works like it should.. i like that its rated at 12.5 volt and it comes with a birth sheet . mine is under the specs on the box but trust me . when u have 1550 watts at 12 volts as opposed to at 14.4, at 2 ohms. you arent complaining . most amps barely do rated at 14.4 much less being real wattage.. end result is i like it .. id buy it again if i needed too.