title: "Marshall Excelsior Lp Pigtail 18\" Acme MER425-18"
brand: "marshall excelsior"
price: "R931"
currency: ZAR
in_stock: true
category: "Kitchen"
url: https://www.desertcart.co.za/products/56935778-marshall-excelsior-lp-pigtail-18-acme-mer425-18
store_origin: ZA
region: South Africa
---
# Marshall Excelsior Lp Pigtail 18" Acme MER425-18
**Brand:** marshall excelsior
**Price:** R931
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Marshall Excelsior Lp Pigtail 18" Acme MER425-18 by marshall excelsior
- **How much does it cost?** R931 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- marshall excelsior enthusiasts
## Why This Product
- Trusted marshall excelsior brand quality
## Description
Marshall Excelsior Thermoplastic Hose. Flexible thermoplastic UL and CGA approved hose. Rated up to 350 psi working pressure with a 400 pound pull test rating. Each hose comes with two ends and fully crimped brass ferrules. 1/4 inch hose ID. All Marshall Excelsior hoses are suitable for high or low pressure applications. Female QCC, Type I connection x 1/4 inch male inverted flare. 18 inch overall length.  MFG# MER425-18 MER42518 UPC# 815501010689