title: "Shure SLXD2/B58 Handheld Transmitter with BETA 58A Vocal Mic Capsule - for use with SLX-D Digital Wireless Microphone Systems, Receiver Sold Separately | J52 Band (SLXD2/B58=-J52)"
brand: "shure"
price: "R13205"
currency: ZAR
in_stock: true
reviews_count: 2
store_origin: ZA
region: South Africa
---
# Beta 58A supercardioid capsule 44 MHz tuning bandwidth 8-hour battery life Shure SLXD2/B58 Handheld Transmitter with BETA 58A Vocal Mic Capsule - for use with SLX-D Digital Wireless Microphone Systems, Receiver Sold Separately | J52 Band (SLXD2/B58=-J52)
**Brand:** shure
**Price:** R13205
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎙️ Own the stage with wireless clarity and unstoppable power!
## Quick Answers
- **What is this?** Shure SLXD2/B58 Handheld Transmitter with BETA 58A Vocal Mic Capsule - for use with SLX-D Digital Wireless Microphone Systems, Receiver Sold Separately | J52 Band (SLXD2/B58=-J52) by shure
- **How much does it cost?** R13205 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- shure enthusiasts
## Why This Product
- Trusted shure brand quality
## Key Features
- • **Crystal-Clear Sound:** 24-bit/48 kHz digital audio and extended 20 Hz–20 kHz frequency response deliver pristine vocals and instrument clarity.
## Overview
The Shure SLXD2/B58 handheld transmitter pairs with SLX-D digital wireless receivers to deliver professional-grade 24-bit digital audio and rock-solid RF performance. Featuring a Beta 58A supercardioid dynamic mic capsule, 44 MHz tuning bandwidth with 32 channels, and up to 8 hours of battery life, it’s engineered for flawless live vocals and instruments. Its rugged design, OLED display, and easy IR sync make it the go-to choice for mobile productions, presentations, and live performances.
## Description
SLXD2 handheld transmitter with Beta 58A supercardioid dynamic microphone capsule. Use with SLX-D Digital Wireless receivers for, 24-bit digital audio and rock-solid RF performance for a wide range of applications, from day-long presentations to nighttime performances. Easy to use with rugged metal construction and an OLED display for clear readability. 8-hour run time from 2AA batteries or optional Lithium-Ion rechargeability accessories. Includes (2) AA batteries and zippered bag.
## Features
- WHAT'S IN THE BOX: (1) SLXD2 handheld transmitter with the Beta 58A supercardioid dynamic (1) zippered bag and (2) AA batteries
- DIGITAL WIRELESS TECHNOLOGY: Digital predictive switching diversity. 44 MHz tuning bandwidth (region dependent). 32 available channels per frequency band (region dependent). Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band. RF Scan and IR Sync to quickly find an open frequency and link the transmitter to a SLX-D receiver. Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan and sync.
- SOUND QUALITY: Crystal clear 24-bit / 48 kHz digital audio. Extended 20 Hz to 20 kHz frequency response (microphone dependent) for natural and clear sound. Stable digital RF signal transmission. 120 dB dynamic range - excellent for vocals & acoustic and wind instruments.
- OPERATING RANGE: 330-feet (100-meters).
- LEGENDARY SHURE ENGINEERING: Durable and ergonomic plastic transmitter construction.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B085DN5LZQ |
| Audible Noise | 120 Decibels |
| Audio Sensitivity | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #59,037 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #648 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Built-In Media | (1) SLXD2 handheld transmitter with the Beta 58A supercardioid dynamic (1) zippered bag and (2) AA batteries |
| Compatible Devices | Speaker |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Connector Type | Wireless |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars 3 Reviews |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Hardware Platform | Television |
| Item Dimensions | 11.02 x 5.28 x 3.15 inches |
| Item Type Name | Wireless Microphone System |
| Manufacturer | Shure |
| Mfr Part Number | SLXD2/B58=-J52 |
| Microphone Form Factor | Handheld |
| Model Name | SLXD2/B58 |
| Model Number | SLXD2/B58=-J52 |
| Number of Batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| Number of Channels | 32 |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Power Source | Battery Powered |
| Special Feature | Rechargeable, Wireless |
| UPC | 042406559874 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
## Product Details
- **Connector Type:** Wireless
- **Model Name:** SLXD2/B58
- **Recommended Uses For Product:** Singing
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Best mic system!
*by C***. on May 22, 2025*
This will be my 3rd SLXD mic from Shure. I absolutely love these mics! Amazing range!
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great improvement over original SLX
*by C***C on June 3, 2024*
## Frequently Bought Together
- Shure SLXD2/B58 Handheld Transmitter with BETA 58A Vocal Mic Capsule - for use with SLX-D Digital Wireless Microphone Systems, Receiver Sold Separately | J52 Band (SLXD2/B58=-J52)